Den Helder – Het Gemini ziekenhuis staat dit jaar op plaats 87 van de Ziekenhuis Top 100 van het AD. Het is de beste score in vier jaar voor het Gemini, dat vorig jaar nog genoegen moest nemen met plaats 91. De beste score dateert van 2006 (82).
Het Gemini scoort dit jaar 66,67 procent van de maximaal te behalen punten. Slecht scoort het ziekenhuis bijvoorbeeld op het screenen van patiënten op ondervoeding en voor het feit dat zij geen informatie aanlevert bij de nationale Intensive Care Database. De score voor de inzet van moderne computer- en communicatiesystemen (bijvoorbeeld opdat op de polikliniek te zien is welke medicijnen voor een patiënt zijn besteld), kan ook beter.
Het AD laat dit jaar voor het eerst vier patiëntenkeurmerken meetellen bij haar beoordeling van de ziekenhuizen. Het betreft keurmerken die zijn opgesteld door patiëntenorganisaties, die zijn opgesteld na overleg met specialisten, ziekenhuizen en patiënten. Ook op deze keurmerken (onder meer het vaatkeurmerk, de monitor borstkankerzorg en de patiëntenwijzer dikkedarmkanker) scoort het Gemini slecht.
Positief
Goede resultaten zijn er uiteraard ook te vinden in het puntenoverzicht van het Gemini. Zo krijgt zij van de patiënten een gemiddeld cijfer van 7,2 voor de behandeling en scoort zij de maximale punten voor zaken als oogcontrole diabetespatiënten en het binnen een uur behandelen van trombolysepatiënten.
De ranglijsten zorgen elk jaar opnieuw tot een spelletje “wat is waar” tussen de opstellers van de lijsten en de ziekenhuizen. Het Gemini roept de laatste jaren standaard dat de nuance ontbreekt, dat sommige cijfers niet kloppen en dat ze punten misloopt doordat de administratie binnen het ziekenhuis nog niet op orde was, maar inmiddels wel. Ander ‘excuus’ is dat het Helderse ziekenhuis te weinig van een bepaald soort ingreep verricht om een goede score te kunnen halen.
Over de Top 100
Uitleg door het AD: Voor deze ranglijst is gebruik gemaakt van 31 kwaliteitscriteria. Hiervan zijn 23 criteria opgesteld door de Inspectie voor de Gezondheidszorg, de Orde van Medisch Specialisten en de brancheorganisatie van Nederlandse ziekenhuizen. Deze 23 betreffen medische indicaties, zoals het aantal heroperaties, de aanpak van ondervoeding, het aantal risicovolle operaties en de bewaking van de juiste patiëntengegevens en medicatie. De ziekenhuizen hebben de informatie zelf openbaar gemaakt op instructie van de Inspectie voor de Gezondheidszorg. De Inspectie houdt toezicht op de correctheid van de gegevens.
Gelieve rekening te houden met de volgende richtlijnen:
Lees de volledige voorwaarden voor het reageren op
http://www.denhelderactueel.nl/info/reageren/
Reacties die niet voldoen aan deze voorwaarden, kunnen worden gewist door de redactie. Personen die zich herhaaldelijk niet aan de regels houden, kunnen worden uitgesloten van de mogelijkheid tot reageren.
Een eigen afbeelding bij uw reactie? Kijk voor informatie op http://nl.gravatar.com
ruud van de kerkhof
6 september 2010 at 09:44
wat mij betreft krijgt het gemini een een dikke negen ,
kame=leon
8 september 2010 at 10:18
Wat mij betreft staan ze bovenaan in de lijst van Ellende!
Je kan straks nog zo`n mooi ziekenhuis gaan bouwen, maar aan de artsen moet nog gesleuteld worden, sommige zijn een gevaar voor de gezondheid. Andere proberen om via hun geloof je hun mening op te dringen, waardoor mensen onnodig lijden. Natuurlijk lopen er ook bekwame personen rond, maar die hebben ook geen oogkleppen op wel monddoekjes.