Den Helder – Het Käthe Kruse poppenmuseum in Den Helder bestaat twintig jaar. Een dubbel jubileum, want de poppenmaakster werd precies 125 jaar geleden geboren. In Duitsland en Amerika werd veel aandacht aan dit alles geschonken. Hier ter plaatse ontsnapte het een beetje aan de aandacht, terwijl het museum aan de Binnenhaven toch het grootste Käthe Kruse poppenmuseum ter wereld is. De collectie bestaat uit ruim 550 poppen en allerlei nostalgisch speelgoed. Eigenaresse Tiny Riemersma raakt er dan ook niet over uitgepraat.
Het begon zo onschuldig, met twee poppen die veertig jaar geleden van moeder werden gekregen. Tien jaar lang spaarde Tiny Riemersma porseleinen poppen. Later kwamen daar de Käthe Kruse poppen bij. Het huis werd letterlijk te klein en zo werd twintig jaar geleden boven het toenmalige antiekwinkeltje een etage als museum ingericht. Tegenwoordig beslaat het museum het hele huis, bestaande uit drie verdiepingen en heeft iedere etage een eigen tijdsindeling.
In de vele vitrines zien we nostalgische plaatjes, gevormd door poppen en andere voorwerpen, die tezamen bijvoorbeeld een school of ijspret voostellen. Een zelfgeschreven gedichtje omschrijft het tafereeltje. “Het zijn vergeten tijden. In die zin is het museum ook heel educatief. Je leert aan de hand van wat hier staat, hoe het vroeger was”, zegt Riemersma trots. Ze houdt van al haar poppen, maar de oudere vindt ze mooier dan de nieuwere modellen. Het eerste type, met geverfde haren, brede heupen en extra aangenaaide duim is absoluut favoriet. De oudste pop in het museum komt van de eerste lichting en werd in 1911 gemaakt.
Een vaste bezoeker van het museum is Corrie Hordijk en zij is al net zo enthousiast: “Ik kom hier regelmatig. Het is beeldschoon wat hier allemaal staat. Iedere keer is er weer wat veranderd, zijn er nieuwe dingen te zien. Iedereen in Den Helder zou het een keer zelf moeten komen bekijken.”
De laatste tijd loopt het bezoek wat terug. Toch is het voor Riemersma een echt jubileum jaar. Behalve veel donaties van poppen en speelgoed, wist zij ook vanuit een Amerika een echt pronkstuk te bemachtigen. Een onbekend Käthe Kruse model met pruikje en een tricot kopje. Plannen heeft ze ook, zo wil ze de etalage bij het museum betrekken, een prentboekje maken, zoals Käthe Kruse dat zelf ook eens deed en een wisseltentoonstelling organiseren.
“Het is mijn lust en mijn leven. In het buitenland zijn we heel bekend. Mensen komen van over de hele wereld naar ons toe. Wat Den Helder betreft, mensen weten niet wat ze hier hebben. Dit moet je bewaren voor het nageslacht, want hier zie je in miniatuur hoe er vroeger werd geleefd.”
Voor een ieder die hier eens van wil genieten, het museum is iedere donderdag tot en met zaterdag geopend van 14.00 uur tot 17.00 uur of op afspraak.
Geplaatst: vrijdag 14 november, 13:00 uur - Laatste wijziging: vrijdag 14 november om 11:25 uur.
Gelieve rekening te houden met de volgende richtlijnen:
Lees de volledige voorwaarden voor het reageren op
http://www.denhelderactueel.nl/info/reageren/
Reacties die niet voldoen aan deze voorwaarden, kunnen worden gewist door de redactie. Personen die zich herhaaldelijk niet aan de regels houden, kunnen worden uitgesloten van de mogelijkheid tot reageren.
Een eigen afbeelding bij uw reactie? Kijk voor informatie op http://nl.gravatar.com
Tiny Riemersma
14 november 2008 at 14:19
Leuk over ons museum te lezen op Den Helder Actueel. Bedankt, Saskia. Bezoekers van deze site kunnen meer over het museum en de beroemde poppenmaakster Käthe Kruse vinden op onze site: http://www.kathekrusepoppenmuseum.nl. Hopelijk laten de lezers het niet alleen bij het lezen, maar komen ze zelf eens een kijkje nemen in ons museum. Het museum is groter dan het aan de buitenkant lijkt. Het museum is zeer geschikt voor kinderen, ouders en grootouders. Voor de ouderen onder ons worden hier (misschien vergeten ) jeugdherinneringen weer wakker. Dus misschien tot ziens in ons museum?
Tiny
Tiny Riemersma
15 november 2008 at 14:58
Het museum is nog altijd in een vergeten hoekje op zolder, en U wilt dat Uw speelgoed bewaard blijft voor het nageslacht ! Neem dan eens contact met ons op of kom gewoon even langs. Wij hebben er beslist nog wel een plekje voor in ons museum. Zo’n stoffig plekje op zolder heeft U speelgoed van vroeger niet verdiend.
Tiny Riemersma conservator
Stichting Käthe Kruse Poppen en speelgoedmuseum
Binnenhaven 25
1781 BK Den Helder.
Telefoon:0223-616704
info@kathekrusepoppenmuseum.nl
Tiny Riemersma
15 november 2008 at 15:18
Sorry, er is een deel van de voorgaande ingevulde tekst weggevallen. Er moet staan, dat het museum nog altijd op zoek is naar oud speelgoed, poppen of teddyberen. Dus als U dat nog heeft liggen, in een vergeten hoekje op zolder……….lees verder boven.
Tiny Riemersma
Conservator museum.
Tiny Riemersma
18 november 2008 at 23:25
Sinterklaas 2008.
De Sinterklaasfolders zijn deze weken weer bij bossen in onze brievenbus gerold. Het ene speelgoed nog mooier en duurder dan de ander. Drukke dagen dus voor de Sint met zijn Pieten. Maar dit betekent ook weer een flinke aanslag op ons budget. De folders staan vol computerspelen, mechanische sprekende poppen, die echt kunnen eten of plassen.Niets wordt meer aan de eigen fantasie van de kinderen zelf over gelaten, alles is al geregeld of voor geprogrammeerd. Maar wat blijft er over van de eigen invloed of fantasie van het kind.
Met het oude speelgoed en de poppen van vroeger in het Käthe Kruse Poppenmuseum is echt gespeeld. Kinderen konden zelf vroeger ontdekken, hoe ze moesten koken of bakken, in echte emaillen pannetjes, op kleine fornuisjes die echt konden branden, doormiddel van spiritusbrandertjes of spiritusblokjes. Menig zwart geblakerd pannetje in het museum toont nog de sporen van intensief gebruik. We horen van oudere bezoekers nog steeds de opgewonden verhalen over hoe ze vroeger echte pannenkoekjes bakten en appelmoes kookten met echte aardappeltjes, in kleine blokjes gesneden. Schonken voor hun poppen thee uit kleine porseleinenn serviesjes. Het ligt ze nog allemaal vers in het geheugen, als de dag van gister. Ook de vele winkeltjes en poppenhuizen van het begin van de vorige eeuw in het museum ademen en stralen nog de sfeer van vroeger uit. Alles jeugdsentiment. De schenkers daarvan weten nog precies wanneer ze het kregen en hoe ze er mee speelden. Zoals het poppenhuis van mevr. Gerda Geus, gemaakt door haar grootvader in 1925: Huize Gerda. Mevr. Geus schonk haar poppenhuis in 1994 aan het museum en het staat er nog net zo bij, of Gerda er pas mee heeft gespeeld. Zo is dat ook bij de andere poppenhuizen, oude en antieke poppen, teddyberen en al het oude speelgoed in het museum. Het museum bevat de grootste collectie Käthe Kruse popen ooit getoond op de wereld. Meer dan 550 Käthe Krusepoppen spelen met hun eigentijdse poppenspeeltjes. De vier speelkamertjes in het museum staan vol nostalgie. Elke periode is onder de loep genomen. Zo blijft oud speelgoed van vroeger in een museum goed bewaard voor het nageslacht, en kunnen de bezoekers ( jong en oud) er nog vele jaren van genieten. Oud speelgoed begint al cultuurgeschiedenis te worden. Maar tegenwoordig leven we in een wegwerpmaatschappij. Wij vragen ons af, of de plastic poppen en de plastic potjes en pannetjes van heden het zo lang vol zullen houden en later te bewonderen zullen zijn in een museum. Wij dachten van niet. U wel?