Den Helder – Volgens het RTL nieuws houden gemeenten in Nederland nauwelijks toezicht op de veiligheid van zwembaden. Dit blijkt ook in Den Helder het geval, ondanks dat bijvoorbeeld De Schots volgens gemeente en provincie nog aan alle wettelijke eisen voldoet waar het de veiligheid betreft.
Na het ernstige incident in een zwembad in Tilburg, waarbij een baby om het leven kwam, is er opeens veel aandacht voor de veiligheid in zwembaden. Hoewel het zwembad zelf in eerste instantie verantwoordelijk is voor de veiligheid, hoort de gemeente daar toezicht op te houden.
Volgens gemeentewoordvoerder Arnoud Jansen ligt het toezicht op de veiligheid in zwembaden bij meerdere instanties. “De afdeling Veiligheid, Vergunningen en Handhaving (VVH) kijkt naar de bouwkundige constructie van het zwembad, maar doet dat alleen voor, tijdens en kort na de bouw van een complex. Met betrekking tot De Schots is die laatste controle dus al vele jaren geleden uitgevoerd.”
Brandweer
Er wordt tegenwoordig dus, door de gemeente, in het geheel niet meer gekeken naar de veiligheid van De Schots, terwijl dit wel haar taak is. “Wel controleert de brandweer jaarlijks de brandveiligheid, waarbij onder meer aandacht is voor vluchtroutes, of er voldoende bluswater aanwezig is en of de bordjes voor de nooduitgangen goed zijn aangegeven”, aldus Jansen. “Deze controle heeft voor het laatst plaatsgevonden in maart van dit jaar.”
Een derde partij die een controlerende taak heeft, is de provincie Noord-Holland. “Die controleert de zwemwaterkwaliteit”, licht Jansen toe. “Die voldeed in De Schots bij de laatste controle niet volledig aan alle kwaliteitsnormen, maar is goed genoeg. Mede gelet op de ontwikkeling dat wordt gewerkt aan een nieuwe zweminrichting, is besloten hier verder geen maatregelen op te nemen. Ook omdat er nadrukkelijk geen sprake is van een ernstige situatie, die risico’s voor de gezondheid kan opleveren.”
Volgens Jelle Wieling, voorzitter van de Stichting Recreatiebad De Schots, betrof dat alleen het water in het buitenbad. “Daar waait natuurlijk wel eens zand of een blaadje in, maar met betrekking tot het binnenbad is het water in orde.” In opdracht van De Schots zelf voert overigens ook het bedrijf Omegam controles uit op de waterkwaliteit. “Die kijken niet alleen naar het zwemwater, maar eigenlijk naar al het water dat in het zwembad te vinden is, dus bijvoorbeeld ook het drink- en douchewater.”
Geen toezicht
De gemeente benadrukt dat de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van het zwembad zelf, dus bijvoorbeeld of de staalkabels, de duikplanken et cetera nog in orde zijn, bij de exploitant ligt. Dat is Stichting Recreatiebad De Schots. De gemeente hoort hier echter toezicht op te houden en dat gebeurt in Den Helder, zoals overigens in vele steden, niet. “De gemeente heeft daar denk ik ook de expertise niet voor in huis, maar ze zouden het natuurlijk wel kunnen uitbesteden aan een organisatie die dat wel heeft. Een actieve toezichthoudende taak van de gemeente lijkt me niet verkeerd”, stelt Wieling.
“Zelf controleren we echter zaken als de ophanging van materialen regelmatig. Elke zes maanden lopen we het zelf na, ook om te zien wat we aan onderhoud moeten uitvoeren.” Overigens hangen speakers en dergelijke in De Schots niet aan kabels van roestvrijstaal, zoals in Tilburg het geval was. Wieling: “Zwemmen en verblijven in het zwembad is, ondanks dat het al veertig jaar bestaat, veilig.”
Geplaatst: zondag 20 november, 12:30 uur - Laatste wijziging: zondag 20 november om 12:31 uur.
Gelieve rekening te houden met de volgende richtlijnen:
Lees de volledige voorwaarden voor het reageren op
http://www.denhelderactueel.nl/info/reageren/
Reacties die niet voldoen aan deze voorwaarden, kunnen worden gewist door de redactie. Personen die zich herhaaldelijk niet aan de regels houden, kunnen worden uitgesloten van de mogelijkheid tot reageren.
Een eigen afbeelding bij uw reactie? Kijk voor informatie op http://nl.gravatar.com
Apolocat
20 november 2011 at 17:30
Ik ga er dan ook met een gerust hart regelmatig zwemmen.
I. Molijn
20 november 2011 at 21:58
Controle brandweer, ‘of er genoeg bluswater is in het zwembad?’ Tja… Maar nu even serieus: hoop idd. dat het veilig is daar, want er zwemmen wekelijks toch heel wat mensen!
Bodelo
21 november 2011 at 10:20
Hihi, ik las het ook.
aardbeitje
20 november 2011 at 23:03
Ik kom er al een tijdje en ik heb niet de indruk dat alles daar even veilig is.
Ik zocht eens naar iemand voor een vraag, maar kon niemand vinden. Uiteindelijk wist een leraar van het schoolzwemmen waar ik iemand kon vinden. Er ging een deur open en daar zaten ongeveer 15 man/vrouw koffie te drinken. Ondertussen liep het zwembad vol met kinderen die kwamen voor schoolzwemmen.
Vanmorgen naar familiezwemmen geweest. De plek waar babies terecht kunnen waren druk bezaaid met balgooiende kinderen. Bommetjes vanaf de kant was ook allemaal ok. Bij het grote bad zaten 2 dames met elkaar te kwebbelen. Als er iets gebeurd was, waren zij de laatste die dat doorhadden.
Waterslangen die door de gangen liggen, en als ik terug kom van zwemmen liggen ze er nog. En zo kan ik nog wel wat dingen noemen.
Plaas
20 november 2011 at 23:15
De Schots, dat is al weer lang geleden. Sinds ik ‘n bierbuikje heb verschijn ik niet meer in zwembroek
Ik zou het eigenlijk gewoon weer moeten doen.
Onveilig heb ik me in ieder geval nooit gevoeld in De Schots. Volgens mij valt ‘t allemaal wel mee.
Rudy
21 november 2011 at 13:13
Ik krijg bij dit soort berichten altijd het “wij van WC-eend adviseren: WC-eend”
Een manager die zegt dat het allemaal veilig is, nou dat moet dus maar blijken.