Den Helder – De komende jaren moet de gemeente Den Helder de broekriem aanhalen. Dit is een direct gevolg van de bezuinigingsronde van het Rijk, zo heeft de gemeente donderdag laten weten.
In de Kadernota 2011-2014, die deze week is vastgesteld door het college van Burgemeester en Wethouders, staat waar de bezuinigingen gezocht moeten worden, maar ook waar eventueel extra geld naartoe moet. De kadernota sluit in de ambities volledig aan bij het Coalitieprogramma: Meer met Minder. De gemeenteraad moet de Kadernota 2011-2014 nog vaststellen.
In het coalitieprogramma staat al dat de gemeente de bezuinigingen vooral moet zoeken in een doelmatiger werkwijze. Hierbij zijn respect, zelfredzaamheid en medeverantwoordelijkheid de sleutelwoorden. De gemeente moet zich (zoveel mogelijk) beperken tot de uitvoering van wettelijke taken en legt de uitvoering van andere taken meer en meer neer bij andere partijen in onze maatschappij.
Bezuinigen
De broekriem moet fors aan bij alle gemeenten in Nederland, zo ook in Den Helder. Het college verwacht dat de noodzaak om te bezuinigen de komende jaren steeds groter wordt. In 2011 gaat met om € 0,9 miljoen, in de jaren daarna loopt dat op van € 4,0 miljoen in 2012, naar € 7,8 miljoen in 2013 tot uiteindelijk € 10,0 miljoen in 2014. Dit is een inschatting, de uiteindelijke bezuinigingsopgave is nog niet duidelijk. Een en ander is afhankelijk van de uitkering uit het gemeentefonds.
Het college zoekt de bezuinigingen in eventuele financiële ruimte binnen de bestaande begroting, de ambtelijke organisatie, een herbezinning op taken en het tegen het licht houden van subsidieverstrekkingen. Werkgroepen gaan de mogelijkheden voor bezuinigingen op deze terreinen uitwerken. Deze adviezen worden gebruikt om de meerjarenbegroting sluitend te krijgen. Om die reden ook is deze Kadernota ‘beleidsarm’ van opzet.
Prioriteiten
Het college geeft in de Kadernota aan eventueel extra geld te willen investeren in de uitvoering van de strategische visie, meer specifiek in de haven. Is er daarna nog financiële ruimte beschikbaar, dan kunnen ook het onderhoud van de openbare ruimte en het verbeteren van de verkeersstromen in Julianadorp (door het aanleggen van de Verlengde Breewijd) rekenen op extra middelen. Deze wensen staan al in het coalitieprogramma.
Gelieve rekening te houden met de volgende richtlijnen:
Lees de volledige voorwaarden voor het reageren op
http://www.denhelderactueel.nl/info/reageren/
Reacties die niet voldoen aan deze voorwaarden, kunnen worden gewist door de redactie. Personen die zich herhaaldelijk niet aan de regels houden, kunnen worden uitgesloten van de mogelijkheid tot reageren.
Een eigen afbeelding bij uw reactie? Kijk voor informatie op http://nl.gravatar.com
Ruud
28 mei 2010 at 04:50
We hadden toch 6 miljoen over, waarvan 2 nog geen nieuwe bestemming….?
Ed Schotman
28 mei 2010 at 05:20
Eerst krijgen onze inwoners te horen dat we als Gemeente Den Helder geld over hebben en dan komt de berichtgeving dat we geld te kort komen voor de komende vier jaar (misschien wel langer). Het doet mij denken aan de uitspraak van onze bekende Ministerpresident Balkenende; “Eerst het Zoet en dan het Zuur” en Ja, dat laatste woord (ZUUR) dat geloof ik meer.!
Ed Schotman
Ed Schotman
28 mei 2010 at 05:39
De uitspraak is wel andersom zoals ik het heb neergezet maar het zal voor iedereen duidelijk zijn wat ik hier mee bedoel, want anders had ik wel neergezet “Eerst het Zuur en dan het Zoet”.
Ed Schotman
PETER REENDERS
28 mei 2010 at 09:19
Beste lezers,
Ja het is zo dat we € 6 milj. over hebben gehouden in 2009. Het is jammer dat we als politiek niet helemaal duidelijk zijn geweest. Ik ga proberen het uit te leggen. Als we alle inkomsten en alle uitgaven bij elkaar optellen en aftrekken dan komt er onder aan de streep € 6 milj. uit dus formeel klopt die 6 milj.. Van die 6 milj. is 4.8 milj. geoormerkt geld. Dat betekent dat het geld al een bestemming heeft. Het geld is het afgelopen jaar niet uitgegeven en dat heeft allerlei redenen. Ik zal er een paar noemen: het zijn subsidie gelden die we pas aan het einde van 2009 ontvangen heben, het zijn gelden voor projecten die vertraging opgelopen hebben door wat voor reden dan ook. Die 4,8 milj. wordt dit jaar nog uitgegeven aan die zaken waarvoor het was bestemd. Per saldo hebben we dus € 1.2 milj. over gehouden in 2009 en dat is een goed resultaat. En de Stadspartij Den Helder kiest er voor om deze 1.2. milj. in de algemene reserves te stoppen als appeltje voor de dorst voor de slechtere tijden die komen gaan, want regeren is vooruit zien.
Nu de bezuinigingen. Ja, wij zullen moeten bezuinigen, want de rijksbijdragen worden fors neerwaards bijgesteld in deze crisistijd. Hoeveel precies is nog niet bekend. Dat het fors is is zeker en of het € 10 milj. of meer is weten we nog niet. Wel zullen we als gemeente nu reeds maatregelen moeten nemen en keuzes moeten maken.
Ik hoop hiermee het wat duidelijkheid te hebben geschapen.
Peter R Renders Stadspartij Den Helder
Bodelo
28 mei 2010 at 10:02
Duidelijke uitleg Peter!
kschmitz
28 mei 2010 at 19:13
wat ook nog tewachten staat de uitkomst van het financiële rapport 2009 willemsoord en van zeestad hier is nog niets van bekent
ter aan vulling 5oktober 2009 is men bezig geweest in de commissie bestuur en middelen om dit uit te kristalliseren maar is deze aan gehouden 7 maanden verder is hier nog steeds geen uitspraak over
jan
28 mei 2010 at 20:03
ik wilde net een restaurant beginnen